O PROJEKTU

Proč je důležité vědět, JakouHru …

Courtesy ThundaFunda free online images

Videohry, ať už je děti hrají na konzolích, počítačích nebo mobilech, tvoří velký podíl na trávení jejich volného času. To většina rodičů dobře ví, protože své děti mají možnost pozorovat. Co však většina rodičů neví? Jakou hru jejich dítě hraje. Ne, že by se nezajímali, ale málokdy mají možnost hru prozkoumat a zjistit, co vlastně jejich dítěti dává a čím je případně ohrožuje.

Portál JakouHru.cz vznikl právě proto, aby rodiče měli možnost dozvědět se o hrách, které naplňují volný čas jejich dětí, více. Nabídka her tvoří skutečně nepřebernou džungli, ve které se orientuje málokdo. Mezi hrami jistě najdete takové, v nichž jde jen o počty mrtvol a brutální násilí, ale i takové, které naučí vaše děti důležité dovednosti, a to lépe než kdokoliv jiný. Hry rozvíjejí logické myšlení, vyžadují promýšlet strategii, naučit se týmové spolupráci, osvojit si vedení, plánování, řešení krizových situací, budují kreativní přístup, trénují v komunikaci, učí cizí jazyky a další „soft“ i „hard skills“. A zároveň děti neuvěřitelně baví.

JakouHru.cz je tu právě proto, aby se rodiče o videohrách dozvěděli více. A není to jen starost o to, co dělá dítě ve volném čase. Jde i o to, co bude dítě dělat v budoucnosti a na jakých dovednostech a potenciálu svou budoucnost postaví.

Videohra může být skutečně skvělý učitel. Uvědomují si to i firmy a některé cíleně oslovují týmové vůdce „onlinovek“ a nabízejí jim práci manažerů.

Inspirováni obdobnou iniciativou, která vznikla v USA a která na stránkách commonsense.com poskytuje rodičům podobný obsah, rozhodla se společnost Scio nabídnout podobnou službu i českým rodičům. Neděláme to jen tak bezdůvodně. Vycházíme ze svých vlastních, rodičovských zkušeností a obav. Pevně věříme, že mnoha dalším rodičům pomůžeme proměnit jejich obavy v dobrý pocit, že jejich dítě nemarní svůj čas zbytečně.

Zajímají nás vaše názory, připomínky, nápady, ostatně vám je portál určen. Budeme rádi, když se o ně s námi podělíte na jakouhru@scio.cz.

Systém hodnocení her

Jak hodnotíme:

Pro portál JakouHru.cz byl vyvinut unikátní nezávislý systém hodnocení her, složený ze tří základních kritérií, více než třiceti subkriteriálních položek, doplněný o hodnocení samotných uživatelů portálu. Vše je završeno zjednodušeným celkovým hodnocením, shrnujícím kritéria i subkritéria ze všech hodnocených oblastí. K hodnocení přidáváme také odborný odhad věkové vhodnosti dané hry, v našem případě na věkové škále 2 - 17 let.

Co hodnotíme:

Nejdůležitějšími položkami hodnocení jsou oblasti Rozvoj, Rizika a Provedení.

  • Rozvojem myslíme schopnost hry naučit hráče, či rozvinout jeho osobnost v desítkách sledovaných kritérií. Součástí je například schopnost spolupráce, komunikace, výuka cizích jazyků, ale také empatie, přírodní vědy, pochopení fenoménů stáří či nezaměstnanosti a řada dalších.
  • V oblasti Rizika shrnujeme všechny negativní projevy hry a jejich míru. Jde zejména o násilí, nevhodné vzorce chování, nevhodnou mluvu, ale také například děsivost či konzumerismus.
  • Hodnocení Provedení shrnuje ryze technické a herní aspekty hry jako jsou grafika, zábavnost či hratelnost.
Filtrování podle více kritérií

Všechna hodnocení jsou na webu JakouHru.cz shrnuta v přehledném souhrnném hodnocení, vyjádřeném až třemi zlatými hvězdami.

Filtrování podle celkového hodnocení a věku

Uživatelé portálu mohou každou hru sami ohodnotit a to pomocí hvězdiček (1-3) a textového hodnocení.

Kdo hodnotí:

Hodnotící systém byl vytvořen týmem, který se ve společnosti Scio specializuje na paralelní vzdělávání. Způsob hodnocení tak odráží pedagogický přístup, pohled odborníků na počítačové hry, stejně jako hledisko dětské a vývojové psychologie.

Hodnocení provádí tým interních hodnotitelů, každá recenze poté prochází vnitřní oponenturou a před vydáním ještě redakčním korekčním řízením. Při zpětném hodnocení recenzí jsou pečlivě sledovány i osobní zkušenosti uživatelů.